Tóth Eszter Zsófia történész előadása

Eszter történész, a kábítószer-fogyasztás és a szexualitás emlékezetének kutatója. Ma három történetet mesélt el nekünk.

 

Az elsőben a csepeli fémmű volt párttitkára a rendszerváltás után évekig nem beszélt a fiával, aki emiatt társaságot keresett, és végül egy kábítószeres közegben találta magát.

A másodikban egy hatvan éves, fonott kiskosárról mesélt, amiről mindössze két éve tudta meg édesanyjától a történetét, amely történet magában foglalta a holokauszt és családjuk Felvidékről történő kitelepítését is.

A harmadik történetben egy interjúalanyáról mesélt, aki a hatvanas-hetvenes években készült fotói mutogatása közben hallgatott el váratlanul, és kezdte el takargatni a fotók egy csoportját, mint aki nem akarja megmutatni azokat a kutatónak. Végül kiderült, Kádár János üzemi látogatásáról készült fotókról volt szó.

A három történet közös tanulsága, mindannyiunk életében, a családjainkéban biztos, a kollektív emlékezetünkben egyértelműen számos olyan dolog van, amiket tabusítunk, Vagy már, mint tabusított dolgokról nem értesülünk. Ez által megfosztjuk magunkat és a következő nemzedéket attól, hogy a múltból származó tudásra kapaszkodva messzebbre lásson, többet tudjon.

Eszter felelőssége kutatóként ugyanaz, ami mindannyiunké is: feltárni és újra- vagy elmeséltetni ezeket a történeteket, hogy tudásuk gazdagítsa az ismereteinket, az életet..