Mesterséges evolúció, ami igen nagy dobás lehet, hiszen valós időben, valós létben jönnek létre a tárgyak - legalábbis így vélekedik róla Eiben Ágoston kutató. Mindez akár már 5-10 éven belül lehetséges lehet, ami egyben félelmet is keltő.  Hiszen minden, ami természetes az kezdetektől ott van a természetben,  ember által nem irányított, viszont minden, ami technológia az mesterséges, és az ember által vezérelt.

Az újszerű gondolkodás, fizikai világunk más dimenzióba helyezése kétségkívül izgalmas terület, ám jómagam óvatosan fogadom azokat a törekvéseket, melyek egy programozott, mesterséges úton előállított jövőt vetítenek.

Sokan mások is szkepticizmussal fogadták ezt az elméletet, nehezen képzelhető, hogy az evolúciós folyamatokat digitálisan vezérelhetők.

 Eiben Ágoston cserediákként került Hollandiába, ahol négyéves doktori ösztöndíjat kapott. Fő kutatási területe a genetikus vagy evolúciós számítástechnika.

Így mesél arról, hogy mi vitte erre a területre: „Tizenhat éves koromban olvastam egy sci-fi novellát, Stanislaw Lemtől. Ebben leír egy tudományos projektet, amiben mesterséges világokat kreál egy kutatócsoport. A világban hagyják az egyedeket fejlődni, akik kifejlesztik a saját nyelvüket, és filozófiájuk is lesz. A történet második felében a kialakult mesterséges lények párbeszédeit olvashatjuk, az isten létéről beszélgetnek. Pár évvel ezelőtt újra a kezembe került a könyv, és rájöttem, most, hogy már mesterségesintelligencia-professzor vagyok, akár meg is csinálhatom. „

Én éppen Stanislaw Lem gépek gépétől féltem a jövőt, de persze ettől még lehet ez is egy útja a fejlődésnek.